Niezależnie od tego, czy wybieramy się samochodem w długą podróż czy tylko do pracy, warto mieć ze sobą zestaw odpowiednio dobranych przedmiotów. Są one niewielkich rozmiarów, ale niejednokrotnie potrafią znacząco przyczynić się do zwiększenia komfortu jazdy, oszczędzić stresu, a także wyratować z opresji.
Często zdarza się, że podczas awarii auta, dłuższej podróży, czy nawet codziennej jazdy zabraknie drobiazgu, który mimo że jest z pozoru błahy, mógłby błyskawicznie rozwiązać problem. Co więc warto mieć przy sobie, aby czuć się komfortowo w prawie każdej sytuacji, ale jednocześnie nie zagracić samochodu?
Obowiązkowe i zalecane
Katalog przedmiotów przydatnych w samochodzie bez wątpienia należy zacząć od tych, których posiadanie jest wymagane przez polskie prawo. Są to gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Nie trzeba tłumaczyć, że posiadanie tych rzeczy to absolutne minimum dla zapewnienia bezpieczeństwa. Przy wyborze trójkąta warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiedni znak homologacji. Takie produkty mają dużą powierzchnię odblaskową, co znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo. Musimy również dbać o odpowiedni stan gaśnicy. – Zgodnie z prawem gaśnica powinna być utrzymana w należytym stanie, tak aby działała sprawnie i skutecznie. Co więcej, powinna być ona umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia – tłumaczy inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. W wielu krajach europejskich do obowiązkowego wyposażenia należy również kamizelka odblaskowa. W Polsce nie jest to konieczne, co nie oznacza, że element ten jest zbędny. Co ciekawe, do wymaganych przedmiotów nie należy również apteczka – jest to jedynie zalecany element. Niemniej jednak powinna się ona pojawić wraz z podstawowymi elementami w naszym aucie.
W razie awarii
Narzędzia przydatne na wypadek uszkodzenia samochodu mogą wydawać się zbędnym balastem tylko do pierwszej awarii. Warto zawsze trzymać w aucie elementy, które przydadzą się w nagłej sytuacji. Do takich przedmiotów możemy zaliczyć np. zestaw kluczy, linkę holowniczą, scyzoryk i prostownik. Należy dostosować zestaw do modelu samochodu – warto mieć ze sobą tylko te narzędzia, za pomocą których jesteśmy w stanie sami skorygować drobne usterki. – Nowe modele samochodów w wielu przypadkach jest w stanie naprawić jedynie specjalista. Dlatego jeśli nie jesteśmy przekonani, czy potrafimy naprawić usterkę, lepiej wezwać pomoc – mówi Paweł Machniewski, doradca z serwisu Auto Expres. Przydatne może okazać się również posiadanie zapasowych elementów auta, takich jak koło czy żarówki. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną naprawę usterki, warto mieć ze sobą akcesoria, które ułatwią nam pracę. Powinniśmy więc zapakować do samochodu rękawice robocze, koc do podłożenia, a także latarkę.
Na (nie)pogodę
Jeżdżąc autem, zwłaszcza w Polsce, musimy być przygotowani na różne warunki atmosferyczne. Brak odpowiednich akcesoriów może nam znacznie utrudnić podróż. Dlatego też warto wyposażyć się w takie przedmioty, jak na przykład skrobaczka do szyb czy też folia do przykrycia przedniej szyby. Przydadzą się także dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, które pomocne będą przez cały rok – również zimą możemy się spotkać z rażącym słońcem, które dodatkowo odbijane jest przez śnieg.
Prosto do celu
Przy każdej podróży warto mieć ze sobą przedmioty, które ułatwią nam orientację w terenie. W dzisiejszych czasach korzystamy głównie z GPS-ów, które prowadzą nas do celu. Można posługiwać się nimi w telefonie lub na specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach. Używając tego typu pomocy należy jednak koniecznie pamiętać o akcesoriach, które pozwolą na zasilenie ich energią w przypadku rozładowania. Przydatna wówczas jest ładowarka samochodowa i pojemny PowerBank, który pozwoli na zasilenie sprzętu nawet w przypadku rozładowanych akumulatorów. – Urządzenia zasilające dedykowane kierowcom posiadają dwa, a nawet trzy wejścia USB, które pozwalają na ładowanie nawet kilku urządzeń jednocześnie. – mówi Agnieszka Medoń.
Dostosowane do potrzeb
Przy kompletowaniu zestawu akcesoriów do samochodu warto zastanowić się nad własnymi, indywidualnymi potrzebami. Wśród przydatnych drobiazgów, które kierowcy trzymają w samochodzie znajdują się również m.in. parasolki, płyny antybakteryjne, zestawy głośnomówiące czy też dodatkowa gotówka na wypadek braku bankomatu w okolicy. To jednak, jakie przedmioty będą odpowiadać naszym wymaganiom, zależy od nas samych.
Źródło: Informacja prasowa